Turistika v okolí - Marína Harta

Založeno 2016

Turistika u přehrady Slezská Harta - skvělá volba

Údolní nádrž Slezská Harta na řece Moravici nabízí řadu možností, jak aktivně strávit především letní turistickou sezónu. Vyzkoušet můžete nejen koupání, ale i vyjížďky na loďkách, rybaření, jachting a windsurfing.

Výstavba údolní nádrže na Moravici u obce Slezská Harta byla realizována na základě úvah o nutnosti posílení níže ležícího vodárenského zdroje Kružberk. Poblíž nádrže se nachází 780 m vysoký kopec Velký Roudný, největší a nejzachovalejší stratovulkán v České republice. Součástí vodního díla je malá vodní elektrárna.

Přehrada se využívá pro výrobu energie, jako havarijní povodňová ochrana, pro chov ryb, sportovní rybolov, rekreaci. Pro zvýšení turistického vyžití na Slezské Hartě jsou určeny také vyhlídkové plavby po přehradě.

Slezská Harta je nejmladší přehrada v České republice nacházející se v Nízkém Jeseníku, jihovýchodně od Bruntálu

 

Nová loď Harta na přehradě (od sezóny 2019)

Loď Harta je kompletně na elektropohon. Horní paluba je vyhlídková, dolní paluba má vyhrazený prostor pro kočárky a bicykly. Loď je také uzpůsobena imobilním výletníkům. Nová loď pojme pětačtyřicet osob a posádku. Poprvé vypluje v sezóně 2019.

Půjčovna elektrolodí a šlapadel Leskovec nad Moravicí
Lokalita: Leskovec nad Moravicí
Telefon: 722 258 781
Web: http://www.lodevevode.cz

U KORMIDLA

ve dnech PÁ – NE otevřeno výdejní okénko s nabídkou čepovaného pivo limo, dále teplých nápojů a sortimentu teplých jídel s sebou

MAPA S TIPY NA VÝLETY

 

Připravili jsme pro Vás mapu Mikroregionu Slezská Harta, kde najdete mimo jiné skvělé tipy na výlety!

RSS AKTUALITY

Dovedete si představit Bruntál uprostřed sopečné krajiny? Sopky sice byly naposled aktivní asi před jedním a půl milionem let, ale stojí tu dodnes. Uhlířský vrch je jednou z nejmladších sopek na našem území, dnes tu najdete poutní kostel, k němuž vede krásná historická alej. Kromě Uhlířského vrchu se můžete po naučných stezkách vypravit třeba do tufového lomu anebo na Venušinu sopku.

Velký Roudný je nejvyšší sopkou Nízkého Jeseníku Přírodní památka Velký Roudný nad obcí Roudno je nejvyšším vulkánem Nízkého Jeseníku, který byl činný ještě na počátku čtvrtohor. Spolu s Malým Roudným tvoří dominantu okolní krajiny. Na vrcholu kopce ve výšce 780 m. n. m. stojí dřevěná rozhledna, z níž je pěkný výhled na Slezskou Hartu, Praděd a za pěkného počasí i na celé Jeseníky. Výronem lávy z Velkého Roudného vznikly Razovské tufi ty, které leží u obce Razová.

Většina plochy Velkého Roudného byla v minulosti využívána jako zemědělská půda, a to nejen jako louky, ale také jako orná půda. Bývalo to i poutní místo s kapličkou a hospodou na vrcholu. Nahoru vedla z obce Roudno křížová cesta. V roce 1998 se podařilo obnovit pobořený objekt kapličky a později i křížovou cestu, která je turisticky velmi významná. Donedávna přitahoval kopec Velký Roudný v Nízkém Jeseníku díky svému vulkanickému původu hlavně milovníky neživé přírody. Po vybudování nové rozhledny před třemi lety se unikátní stratovulkán stal magnetem i pro mnohé turisty.

Vyhaslá sopka Velký Roudný vystupuje nad plochou krajinu Nízkého Jeseníku Dalších 7 fotografií v galerii Vyhaslá sopka Velký Roudný vystupuje nad plochou krajinu Nízkého Jeseníku. Hora Velký Roudný (780 m) patří mezi pětici kopců vulkanického původu v oblasti Nízkého Jeseníku. Z okolní ploché krajiny se výrazně zdvihá u obce Roudno, asi 12 km jihovýchodně od Bruntálu a tvoří dnes již neodmyslitelnou kulisu vodní nádrži Slezská Harta. Je to typický stratovulkán, tedy sopka s vrstevnatou stavbou vyvrhující v geologické minulosti látky plynné, pevné i kapalné.

Bývalá sopka, jejíž sopečné produkty dnes pokrývají plochu 8 km2, je od roku 1966 chráněna jako národní přírodní památka a patří k nejlépe zachovalým kopcům svého druhu na našem území.

Rejvíz označovaný znalci jako nejkouzelnější lokalita v Jeseníkách. Horská osada s cca 75 stálými obyvateli ležící na náhorní plošině uprostřed hlubokých lesů jevelmi vhodná pro cykloturistiku, turistiku, běžky, procházky, houbaření.

Na Rejvízu začíná nejrozsáhlejší souvislý lesní komplex v Jeseníkách, lesem od nás dorazíte pěšky, na kole nebo běžkách na Švýcárnu a Praděd po cca 15 km. Milovníci klidu a samoty u nás najdou prostor pro celodenní výlety na kterých nepotkají nikoho dalšího, zároveň je největší místní atrakce – Velké mechové jezírko druhým nejnavštěvovanějším místem v Jeseníkách (1. místo Praděd).

Rejvíz je dobrým východiskem pro výlety do ostatních středisek Jeseníků (Červenohorské Sedlo, Ramzová, popř. Praděd), nenáročné sjezdové lyžování je ve vzdálenosti cca 2 km (několik vleků Horní/Dolní Údolí), od sezony 2006/2007 je v provozu nedaleký (10 min autem) lyžařský areál Bohemaland – Zlaté Hory (čtyřsedačková lanovka, 1200 m vlek, převýšení 175 m).

Horská osada Rejvíz nabízí dostatečně širokou nabídku ubytování od komfortních apartmánů po levné turistické pokoje – v soukromí i v penzionech, několik dobrých restaurací s výbornou kuchyní i možnost zakoupení základních potravin. Pro váš volný čas jsou k dispozici projížďky na koních,venkovní plavecký bazén, půjčovna horských kol atd.

Na Rejvízu se nachází řada přírodních skvostů, Národní přírodní rezervace Rejvíz je největším moravským rašeliništěm o rozloze 396.63 ha; 1.1.2005 byl Rejvíz vyhlášen vesnickou památkovou zónou – s ohledem na dochovanou dřevěnou lidovou architekturou převážně 19. století, nenarušenou nevhodnými dostavbami, typickou pro Jesenicko – roubený dům se svisle bedněným štítem a vyřezávanými barevnými šambránami kolem oken, ….(zdroj: odbor regionálního rozvoje MěÚ Jeseník).

Dobře dostupné je ve vzdálenosti cca 12 km okresní město Jeseník, o kousek blíže na opačnou stranu leží rázovité pohraniční městečko Zlaté Hory.

Samotné historické centrum města je chráněnou městskou památkovou zónou s řadou kvalitních renesančních a barokních domů a církevních staveb. Významnými památkami jsou farní kostel Nanebevzetí P. Marie, špitální kostel sv. Kříže, kaple sv. Rocha, zříceniny hradů Edelštejna, Leuchtenštejna a Koberštejna. Historii života na zlatohorsku dokumentují sbírky Městského muzea.

Návštěvníkům se nabízí k poznání další zajímavá místa jako např. rozhledna na Biskupské kupě, poutní místo P. Marie Pomocné, národní přírodní rezervace Rejvíz s Mechovým jezírkem, Zlatorudné mlýny na Olešnici a pestrý výběr naučných stezek.

Okolí Zlatých Hor ukrývá kouzlo panenské přírody, tajemství středověkých štol i čarodějnických procesů. Za dobrodružstvím dávných zlatokopů se vydejte do skanzenu zlatorudných mlýnů, projděte se planinami kolem Rejvízu k Velkému mechovému jezírku anebo si vyšlápněte k rozhledně na Biskupské kupě.

V lesích jižně od Zlatých Hor se nachází obnovený poutní areál, zasvěcený Panně Marii Pomocné – Ochránkyni nenarozených (zvané jako Maria Hilf). Před druhou světovou válkou sem ročně přicházelo až sto tisíc poutníků, za komunistického režimu poutní místo pustlo a chátralo.

Dnes stojí na místě původního chrámu poutní areál s ambity a novým chrámem.

Na začátku legendy o zázračných uzdraveních byl skutečný příběh z dob třicetileté války, místo bylo pojmenováno podle slavného obrazu Madony Pasovské od L. Cranacha. V roce 1955 sem byl zakázán přístup pod záminkou důlních prací, v listopadu 1973 byl kostel srovnán se zemí. Základní kámen nového chrámu posvětil papež Jan Pavel II. při návštěvě Velehradu v dubnu 1990.

Nebo se vydejte po nejkrásnější tuzemské železniční dráze po stopách Aloise Nebela. Cesta začíná ve známém železničním uzlu Zábřeh na Moravě a pokračuje jednotlivými zastávkami až do Zlatých Hor.

Cestování vlakem má své velké kouzlo. Čas zvolna plyne, krajina za okny čaruje a mění se v nekonečné fi lmové plátno. Horské skalnaté štíty, hluboká údolí,tajemné lesy, divoké řeky. Vydejte se do Jeseníků po jedné z nejkrásnějších železničních tratí u nás – Slezském Semmeringu. Cestovat budete společně se známým komiksovým výpravčím Aloisem Nebelem. Ten je právě tady doma.

Trasa vede přes zastávky Bludov, Ruda nad Moravou, Hanušovice, Branná, Ostružná, Ramzová, Horní Lipová, Jeseník a končí ve stanici Zlaté Hory.

Expozici řezbářské tvorby si můžete prohlédnout v Jiříkově na Bruntálsku. Pradědova galerie u Halouzků je umístěna v areálu daňčí farmy a rozkládá se na rozloze čtyř hektarů. Během prohlídky můžete zhlédnout 250 desítek vyřezaných plastik zvířat a dětských atrakcí.

Dominantou celé galerie je socha vládce jesenických hor – děda Praděda, která se tyčí do výše 10,4 m a váží okolo 15 tun. Po ní je také pojmenována galerie. Další chloubu expozice je betlém v životní velikosti, který v současné době čítá 154 soch a váží 20 tun. Nechybí zde ani slon či velbloud v životní velikosti. Betlém byl rovněž vystaven u příležitosti světového kongresu betlémářů v Hradci Králové, kde byl oceněn titulem Největší betlém na světě, vyřezaný v životní velikosti.

Třetím unikátem je považován obří dřevěný obraz Děda Praděda a jeho říše, který původně stál v kamenné rozhledně na vrcholku Pradědu. Ta byla i s obrazem zničena. Obraz je vyřezán ze čtyřiadvaceti lipových kmenů, měří 2,2 m x 5,5 m a naleznete ho v jedné ze zastřešených částí expozice.

Hrad Sovinec a stejnojmenné městečko se nacházejí 13 km jižně od Rýmařova na okraji masivu Nízkého Jeseníku v Andělskohorské vrchovině, která nese podle hradu název Sovinecká vrchovina. Je situován na výrazné ostrožně , orientované delší osou ve směru západ – východ , v horském údolí v nadmořské výšce mezi 500 – 600 m poblíž historické vedlejší cesty, spojující Moravu se Slezskem, která tudy procházela z údolí Oslavy Valšovským žlebem dále na severovýchod.

Nejrozsáhlejší moravský hradní komplex v Nízském Jeseníku založili na zač. 14. stol. páni ze Sovince. Na hradě jsou pořádány kulturní akce, zejména vystoupení šermířských skupin, divadelních souborů a hudebníků, jsou prezentována tradiční řemesla.

Největší moravský hrad založený mezi léty 1329 – 1332 bratry z rodu Hrutoviců, za vlády Pňovštích a Boskovických v 16. století rozšířený. V 17.století, kdy hrad vlastnil Řád německých rytířů byla postavěna většina hradeb a bastionů včetně samostatné dělové bašty. Vojenský význam hradu od konce 17.století postupně klesal a v polovině 18. století byl odzbrojen. Po požáru v roce 1784 byly hradní věž a jižní palác sníženy o patro.

Postupný rozklad hradu, který byl na počátku 19. století dokonce rozprodáván na stavební materiál, byl zastaven až ve 40. letech 19. století. Na hradě působil seminář i lesnická škola, a od roku 1904 byl změněn na letní sídlo velmistra Řádu německých rytířů. V době 2. sv.války sloužil wehrmachtu a jako zajatecký tábor. Při přechodu fronty roku 1945 hrad vyhořel. Zabezpečovací práce byly zahájeny již v roce 1951, rekonstrukční práce probíhají dodnes.

Na hradě, kde je prohlídka bez průvodce se pořádají kulturní akce, vystoupení šermířů, herců, předvádí se tradiční řemesla a jarmarky.

Červenohorské sedlo je důležitým východiskem turistických tras v oblasti Hrubého Jeseníku, vybavené nutnou infrastrukturou pro letní i zimní cestovní ruch. Tvoří významný bod na silničním tahu překonávajícím hlavní hřeben jesenického masivu. Nadmořská výška zde dosahuje 1013 metrů.

Červenohorské sedlo je jedno z nejvýznamnějších turistických, lyžařských a rekreačních středisek oblasti Hrubého Jeseníku. V samotném Červenohorském sedle se nachází komplex horských hotelů a chat. Mimo to zde vzniká památník obětem hor. Jedná se o dřevěnou kapličku, v které jsou umístěny kamenné epitafy se jmény těch, kteří v Jeseníkách tragicky zahynuli. Památník naleznete v opuštěném lomu při odchodu hřebenové trasy ze sedla na Vřesovou studánku.

Národní přírodní rezervace Šerák-Keprník

Národní přírodní rezervace Šerák-Keprník je nejstarší rezervací na Moravě, vyhlášenou na tehdejším panství Lichtenštejnů již v roce 1903. Rezervace zaujímá vrcholové partie a SZ hřebene Hrubého Jeseníku od trojmezí po Obří skály. Zahrnuje vrcholy Vozka, Keprník a Šerák. Rezervace Šerák – Keprník je zajímavá především výskytem řady dochovaných skalních a půdních tvarů, vzniklých působením drsného klimatu doby ledové.

Největší ochranářský význam mají trávníky horských holí se sítinou trojklannou, šichou oboupohlavnou, zvonkem okrouhlolistým sudetským kostřavou nízkou a sasankou narcisokvětou.

V návaznosti na prameniště se zde vyskytuje kriticky ohrožený hořec tečkovaný a druhy vysokobylinných niv. Najdete zde také poměrně rozsáhlá vrchovištní rašeliniště a řadu cenných rostlin a dřevin. Na Keprníku (1423 m n. m.) naleznete alpinské hole s význačnou květenou.

Z vrcholu Šeráku (1351 m n. m.) i Keprníku uvidíte celý masiv Králického Sněžníku, vrcholy Jeseníků i Rychlebské hory. Vedou tudy četné turistické trasy. Šerák je také horní stanicí lanovky a nachází se zde jedna z nejstarších horských chat. Fyzicky středně obtížná naučná stezka s velkým převýšením začíná na Ramzové a vede přes Šerák, Keprník a Vřesovou studánku až na Červenohorské sedlo.

Lázně jako z pohádky

Roubené budovy ovlivněné empírem, které pamatují založení lázní, stojí v Karlově Studánce dodnes. V parcích a na úbočích zalesněných svahů najdete lázeňské penziony a pavilony, geologickou expozici hornin z oblasti Jeseníků, umělý vodopád, kavárny i výletní restaurace. Řadu návštěvníků láká do Karlovy Studánky nejenom ojedinělé horské klima a malebné prostředí, připomínající skanzen, ale také bazén s teplou slanou vodou a bohatá nabídka rekreačních a relaxačních programů s různou délkou pobytu.

Karlovu Studánku doporučil list The New York Times

Lázně založil roku 1785 na místě železářské osady Hubertov nejmladší syn Marie Terezie, Maxmilián II. František. Název Karlova Studánka získaly až v roce 1803 podle habsburského vojevůdce Karla Ludvíka, který v bitvě u Aspern roku 1809 porazil Napoleona. Vědět byste měli i to, že list The New York Times zařadil Karlovu Studánku a Jeseníky do přehledu turisticky nejzajímavějších míst světa pro rok 2013; lázně se ocitly ve společnosti míst jako Rio de Janeiro, Marseille, Amsterdam či Istanbul.

Výlet podél vodopádů na bájnou horu Praděd Nejkrásnější trasa vede pravou jesenickou divočinou po schodech, žebřících a můstcích údolím Bílé Opavy.

Stezka vede z Karlovy Studánky a končí pod Ovčárnou, odkud je to přes horskou chatu Barborka již jen kousek na Praděd. Pokud dáváte přednost opuštěnějším místům, můžete zamířit třeba k Rolandovu kameni, skalnímu útvaru s krásnou vyhlídkou na okolní panorama Jeseníků. V zimě je nejlepší nasadit běžky a vyrazit po některé ze zdejších udržovaných stop anebo zamířit do ski areálu.

Vodopád v Karlově Studánce

V horní části lázeňské obce Karlova studánka se nachází uměle vytvořený vodopád napájený vodou z vykopaného náhonu od Bílé Opavy a sbírající vodu ze svahů a drobných pramenů.

Umělý vodopád, který je jednou ze zajímavostí Karlovy Studánky, byl vybudován koncem 19. století pro potřebu lázní. Vodopád vznikl odkloněním toku řeky Bílé Opavy do nezpevněného a otevřeného koryta o délca cca 850 metrů.

Vodopád v Karlově Studánce dosahuje výšky 20 m a patří k nejznámějším a nejdostupnějším vodopádům u nás.

Nejvyšší horou Moravy a zároveň nejvyšším vrcholem Hrubého a Nízkého Jeseníku je Praděd (1 492 m). Na jeho vrcholku stojí televizní vysílač s restaurací a rozhlednou. Horní plošina vysílače je nejvyšším (byť umělým) bodem v České republice.

Na Pradědu je nejdrsnější podnebí, průměrná roční teplota nepřevyšuje 1°C. Na severním úbočí vrcholu najdeme rozsáhlý mrazový srub Tabulové skály s unikátní květenou. Na vrcholu stála původně kamenná rozhledna z let 1903 až 1912 Moravskoslezským sudetským horským a turistickým spolkem. Věž byla postavena v romantickém duchu starého gotického hradu. Po druhé světové válce chátrala a zřítila se.

S rozmachem televizního vysílání na vrcholu vyrostla dřevěná konstrukce s vysílačem. V roce 1968 bylo započato s výstavbou 162 m vysokého vysílače. Stavba byla dokončena roku 1983 otevřením restaurace.

Z vyhlídky ve výšce 80 m je za dobrého počasí krásný rozhled nad Lysou horu, Sněžku a Radhošť. Při velmi dobré viditelnosti je možné zhlédnout Vysoké Tatry a Malou Fatru na Slovensku a Nízké Alpy v Rakousku. Vydat se sem můžete jak po pěších stezkách, tak i po cyklistických trasách. V zimním období pak určitě využijete místní lyžařské středisko.

Bobová dráha Vrbno pod Pradědem

Ve Ski Areně ve Vrbně pod Pradědem se můžete svézt na nové bobové dráze. Okruh dráhy po členité kovové konstrukci měří 907 metrů, z toho sjezd 650 metrů. Bobová dráha je otevřena po celý rok.

Bobová dráha s celoročním provozem rozšiřuje nabídku sportovního a rekreačního vyžití ve Ski Areně Vrbno. Do jednoho bobu se vejdou až dva jezdci, rodiče tak mohou svézt i své malé ratolesti. Nosnost bobu je 140 kg a maximální povolená rychlost jízdy je 40 km v hodině. Dráha je v zimních měsících v provozu denně od 9 do 16 hodin.

Ski areál Praděd

Lyžařské středisko Praděd – Ovčárna je nejvýše položeným centrem lyžování v České republice. Na severních svazích Petrových kamenů (1 438 m n.m.) jsou nejvýše položené vleky a sjezdové tratě na území ČR. Právě proto jsou zde tradičně nejlepší sněhové podmínky. Středisko se nachází na území Chráněné krajinné oblasti Jeseníky. Lyžařský areál Praděd – nazývaný „Moravským ledovcem“ láká především svými přírodními krásami a vynikajícími sněhovými podmínkami. Okolní terény uspokojí příznivce sjezdového i běžeckého lyžování. Vhodné podmínky k lyžování zde naleznou jak začátečníci, tak i pokročilí lyžaři. Zařádit si můžete také ve snowparku. Na severních svazích Petrových Kamenů je nejvýše položené středisko v ČR, které leží ve výšce 1235

Údolní nádrž Slezská Harta na řece Moravici nabízí řadu možností, jak aktivně strávit především letní turistickou sezónu. Vyzkoušet můžete nejen koupání, ale i vyjížďky na loďkách, rybaření, jachting a windsurfing.

Výstavba údolní nádrže na Moravici u obce Slezská Harta byla realizována na základě úvah o nutnosti posílení níže ležícího vodárenského zdroje Kružberk. Poblíž nádrže se nachází 780 m vysoký kopec Velký Roudný, největší a nejzachovalejší stratovulkán v České republice. Součástí vodního díla je malá vodní elektrárna.

Přehrada se využívá pro výrobu energie, jako havarijní povodňová ochrana, pro chov ryb, sportovní rybolov, rekreaci. Pro zvýšení turistického vyžití na Slezské Hartě jsou určeny také vyhlídkové plavby po přehradě.

Slezská Harta je nejmladší přehrada v České republice nacházející se v Nízkém Jeseníku, jihovýchodně od Bruntálu.

Lodí po Slezské Hartě

Vodní nádrž Slezská Harta vám nabízí možnost brázdit její hladinu na replice historické lodi. Vyhlídkovou lodí si můžete vychutnat okružní plavbu po vodní nádrži, je však třeba se předem objednat v informačním centru.

Poznejte krásy a zajímavosti Slezské Harty nejen z břehů, ale také z její hladiny! Loď Santa Maria se zkušeným kapitánem vás proveze po celé vodní nádrži, zavede na zajímavá místa, ukáže malebné zátoky, dozvíte se o historii nádrže a o okolních obcích, kterých se výstavba vodního díla dotkla.

Yachtsport – jachtařská škola na Slezské Hartě

Jednodenní, víkendové a týdenní pronájmy kajutových plachetnic na „severomoravském“ moři Slezská Harta. Půjčovna kajutových plachetnic a plavby pro ty co mají zájem poznat přehradu z jiného úhlu pohledu a zkusit si co obnáší plavba na plachetnici.

Bruntál je okresní město v Moravskoslezském kraji, v Nízkém Jeseníku, jehož území se rozkládá na obou stranách historické zemské hranice Moravy a Slezska, přičemž zástavba původního Bruntálu leží ve Slezsku. Leží 55 km od Olomouce na Černém potoce. Žije zde asi 17 tisíc obyvatel. Historické jádro města je městskou památkovou zónou.

První města v Česku vznikala za vlády Přemysla Otakara I. První zmínka o Bruntálu se objevuje v takzvané potvrzovací listině pro Uničov z roku 1223. Nejstarší známá listina vydaná městskou radou v Bruntále s nejstarší dochovanou městskou pečetí pochází z roku 1287.

Nejstarší město v České republice

Bruntál byl založen kolem roku 1210 a je nejstarším městem v České republice. Již na nejstarším vyobrazení městského znaku je horník. Dlouho prosperoval těžbou drahých kovů. Za zhlédnutí stojí i zámek a park, hradby, kostely, sloupy i morový kříž.

Sloup Nejsvětější Trojice

Sloup Nejsvětější Trojice, tzv. morový dominuje hlavnímu náměstí, Náměstí Míru, v centru Bruntálu. Stojí při jeho východní straně. Morový sloup se sousoším Nejsvětější Trojicí pochází z roku 1715. Jeho autorem je snad Kryštof Kimmel. Vrcholu sloupu dominuje Bůh Otec s tiárou na hlavě, který sedí na oblaku. V rukou drží kříž s ukřižovaným Ježíšem a u nohou má letící holubici. Sloup byl postaven na památku obětí moru, který bruntálsko zasáhl v roce 1714.

Zámek a muzeum v Bruntále

Na rozdíl od jiných zámků v České republice má zámek v Bruntále netradiční dispozici ve tvaru kruhové výseče s renesančním arkádovým nádvořím a hodinovou věží. V romantickém prostředí zámku byly natočeny i filmové pohádky – Císař a tambor a Zlatník Ondra.

Renesanční, barokně upravovaný zámek Bruntál se zámeckou expozicí s původním mobiliářem a cennými nástěnnými rokokovými malbami patří k nejvýznamnějším objektům svého druhu ve Slezsku. Zámek je rovněž sídlem regionálního Muzea v Bruntále, které zde má odborná pracoviště, muzejní knihovnu a fotooddělení s fotoarchivem.

Dnešní podoba zámku je výslednicí pět století probíhajícího historického a stavebního vývoje, v jehož průběhu byl původně pozdněgotický hrad z 15. století renesančně přebudován a rozšířen, na sklonku 18. století barokně přestavěn a v 19. a počátkem 20. století dále upravován.

Nejhodnotnější interiéry zámku jsou zpřístupněny veřejnosti. V sálech nejstarší části zámku, tzv. Starého paláce, je instalována muzejní expozice o přírodě Bruntálska a expozice řemesel a živností bruntálského regionu.

Čtyřřadá lipová alej vedoucí ke kostelu na Uhlířském vrchu byla vysázena v letech 1766 až 1770. Na vrcholku Uhlířského vrchu je poutní kostel zasvěcený Panně Marii Pomocné a je odsud nádherný výhled do okolí. U horní části aleje poutníky ke svatostánku provází velice originální křížová cesta.

Nejzajímavější součástí areálu poutního kostela na Uhlířském vrchu je velká lipová alej, která se už dávno stala významným regionálním krajinářským fenoménem celé lokality. Již po postavení dřevěné kaple k ní byla upravena příjezdová cesta. Nebyla však osázena stromy. To se stalo až po výstavbě nového kostela asi v letech 1766 – 1770, kdy svobodný pán komtur von Riedheim dal vysázet velkou alej Uhlířského vrchu. Skládá se z hlavní aleje široké 12 metrů a dvou bočních alejí širokých 4 metry.

Roku 1973 byly stromy aleje prohlášeny za památné a o 20 let později se celý areál včetně lipové aleje stal kulturní památkou. K velké aleji byla v letech 1885 – 1889 na popud okrašlovacího spolku v Bruntále vysázena lípami od Kobylího rybníka tzv. „promenádní cesta“. Podél horní části této promenádní cesty bylo v roce 1916 vztyčeno 14 stojanů s obrazy křížové cesty, které namaloval malíř Franz Templer podle předloh Gebhardta Fugela z Mnichova. Původní křížová cesta však vydržela jen krátce. Po II. světové válce byla torza jednotlivých zastavení odstraněna. Na svou obnovu čekala až do roku 2001. S myšlenkou nové podoby cesty přišel bruntálský umělecký řezbář pan František Nedomlel. Nových 14 zastavení tvoří velice originální křížovou cestu, která nemá v České republice obdoby. Řezbář František Nedomlel zhotovil během čtyř let patnáct zastavení. Jednotlivá zastavení vznikla díky aktivitě lidí z celé republiky, kteří na jejich vybudování vybrali téměř dva miliony korun. Podstavce jsou utvořeny z různých druhů hornin z okolí, dřevěné plastiky znázorňující výjevy z Kristovy cesty na Golgotu zase z různých druhů dřev, vyskytujících se v Nízkém Jeseníku. Na čelních stranách kvádrů jsou umístěny mramorové desky s nápisem donátora zastavení.

Máte rádi technické památky, které se pyšní několika nej? Pak musíte vidět Dlouhé Stráně, třetí největší přečerpávací vodní elektrárnu na světě. Je to zároveň elektrárna s největším spádem v České republice a největším výkonem, její součástí je také největší reverzní vodní turbína v Evropě.

Exkurze do přečerpávací elektrárny je možná celoročně ve všedních dnech vč. svátků, sobot a nedělí od 8.00 do 15.00 hod. vždy po předchozím on-line objednání. Při prohlídce navštívíte technologické provozy v obrovských podzemních prostorách, dolní nádrž i impozantní horní nádrž v nadmořské výšce 1 350 m na hoře Mravenečník. Součástí exkurze je rovněž prohlídka Návštěvnického centra na Dlouhých Stráních, kde zhlédnete fi lm o unikátním vodním díle, prohlédnete si model s průřezem podzemní elektrárny a získáte informace o okolní přírodě a o společnosti ČEZ. Exkurze se pořádají celoročně, v zimních měsících se však kvůli sněhovým závějím nejezdí k horní nádrži.

Objednávky exkurzí je nutné provést online, a to v dostatečném předstihu dle způsobu platby (minimálně 3 pracovní dny předem). Pokud nedojde k zaplacení rezervace nejpozději do 3 pracovních dnů, bude rezervace automaticky zrušena zákazník obdrží potvrzení o zaplacení exkurze na email, toto potvrzení si musí vytisknout a dostavit se s ním k nástupnímu místu exkurze – zastávka bus areál Kouty a to s 15 min předstihem. Pokud nemáte možnost si doklad vytisknout, rádi vám ho vytisknou v infocentru.

Od 1. dubna 2009 je zrušena přeprava osobními automobily, je tedy nutné použít autobusovou dopravu provozovatele, pokud návštěvníci nejsou součástí organizované skupiny přepravující se vlastním autobusem. Osobní automobily je možné ponechat na bezplatném parkovišti v blízkosti objektu Helia sport. Dopravné zahrnuje přepravu účastníků exkurze v rámci jejího programu a to autobusem z výchozího bodu, tj. objektu Helia sportu v Koutech nad Desnou, na parkoviště za správní budovou elektrárny Dlouhé Stráně, dále na dolní a horní nádrž a zpět k Helia sportu.

Elektrárna se může pochlubit třemi „nej“: největší reverzní vodní turbínu v Evropě – 325 MW, elektrárnu s největším spádem v České republice – 510,7 m a největší instalovaný výkon v ČR – dvakrát 325 MW. Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé Stráně se v roce 2005 zařadila mezi 7 největších divů České republiky.

Turistická chata Švýcarna je jedna z nejstarších budov v oblasti Jeseníků. Byla postavena již v roce 1887, avšak její historie sahá ještě hlouběji. Švýcárna je ukázkovým příkladem přeměny pastevecké salaše na klasickou horskou chatu. Dnes slouží jako spolehlivá základna pro milovníky horské turistiky a lyžování. Od chaty vede celá řada turistických cest: Hlavní hřebenová trasa (červená značka) vede z Červenohorského sedla kolem Švýcárny na Praděd, k Ovčárně a dále až k chatě Alfrédce na jižním konci Hrubého Jeseníku nebo od Barborky do Karlovy Studánky. Modrá značka pak údolím Kamenáče přes Vysoký vodopád do Bělé. Žlutá značka vede přes Videlské sedlo kolem Orlíka a Kazatelen až ke známému penzionu Rejvíz. Opačným směrem pak zelená značka klesá do Koutů nad Desnou.

Petrovy kameny Skupina skal z břidlic a rul na vrcholu Vysoké hole (1446 m.n.m.). Petrovy kameny byly vyhlášeny přírodní rezervací. Vyskytují se zde vzácné rostliny, například lišejníky a mechy a endemické keře. Z důvodů ochrany vzácné květeny nejsou skály přístupné veřejnosti. Na skále je umístěna pamětní deska přírodovědce Dr. Bedřicha Kolenatého, který při průzkumu květeny na Ovčárně zemřel. V minulosti byly Petrovy kameny označovány jako dějiště čarodějnických sabatů. Svahy pod Petrovými kameny jsou vyhledávaným místem lyžařů a mají jedny z nejlepších sněhových podmínek na Moravě.

Rezervujte ještě dnes

Na zahradě domu možnost postavit vlastní stan

Je k dispozici WC, tekoucí teplá i studená voda, lednička, var. konvice.

Dále – venkovní terasa k posezení, ohniště pro opékání, venkovní gril. Parkování u domu zdarma. Rybaření! Sportovní vyžití v Leskovci – projížďka lodičkou po jezeře, zapůjčení motorových člunů, šlapadel, koupání v čisté vodě v přehradě.

Marína Harta - Ubytování

Založeno v roce 2016, ubytování v soukromí u přehrady s veškerou vybaveností, rezervujte si pobyt dnes.

Kde nás najdete

Kontakt

Marína Harta založeno 2016 © 2025 Všechna práva vyhrazena. Vyrobil HARDWEB.CZ